„Małopolska otwarta” jest projektem partnerskim realizowanym przez Wojewodę Małopolskiego (lidera) i Województwo Małopolskie (partnera). Jego celem jest zapewnienie kompleksowej obsługi obywateli państw trzecich w regionie, poszerzenie zakresu usług integracyjnych oraz wypracowanie dokumentu programowego, który stanowić będzie ramy dla spójnej, skutecznej i efektywnie prowadzonej polityki wobec imigrantów w Małopolsce.
Opracowanie programu integracji imigrantów w regionie jest głównym zadaniem Województwa Małopolskiego. Program dotyczy obywateli Ukrainy oraz obywateli państw trzecich, którzy wyjechali z Ukrainy po zbrojnej napaści Rosji na ten kraj, a także innych obywateli państw trzecich, zarówno imigrantów przymusowych, jak i ekonomicznych, którzy jako centrum życiowe wybierają Małopolskę.
Wyznaczenie celów i kierunków działań oraz wypracowanie rekomendacji konkretnych rozwiązań pozwoli na zwiększenie skuteczności i efektywności procesu włączania imigrantów w życie społeczno-gospodarcze regionu. Do zwiększenia współpracy podmiotów działających na rzecz integracji imigrantów oraz koordynacji ich działań przyczynia się już sam proces wypracowywania dokumentu. Jest on prowadzony w sposób angażujący szerokie grono pochodzących z różnych środowisk podmiotów zajmujących się tą tematyką. W prace nad programem, między innymi poprzez udział w warsztatach diagnostycznych i strategicznych, zaangażowane są osoby reprezentujące: administrację rządową i samorządową, społeczeństwo obywatelskie, środowisko pracodawców, środowiska imigranckie oraz eksperci.
Badacze CASPAR brali czynny udział w planowaniu i prowadzeniu szeroko zakrojonych konsultacji eksperckich w ramach tzw. warsztatów problemowych oraz strategicznych.
Ponadto CASPAR wykonał na zlecenie Urzędu szczegółową analizę sytuacji imigrantów ekonomicznych i przymusowych w :
- Nowym Sączu
- Tarnowie
- Olkuszu
- Oświęcimiu
Publikacje powiązane z projektem:
- Pędziwiatr, K., Brzozowski, J., Czerska-Shaw, K., Hajdarowicz, I., Górska, K., Luchik-Musiyezdova, S., Stonawski, M., Szkołut, S. (2023) Główne wnioski i rekomendacje wynikające z analizy sytuacji imigrantów ekonomicznych i przymusowych w Nowym Sączu, Olkuszu, Oświęcimiu i Tarnowie, Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
- Pędziwiatr, K., Luchik-Musiyezdova, S., Stonawski, M. (2023) Imigranci ekonomiczni i przymusowi w Tarnowie, Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
- Czerska-Shaw, K., Hajdarowicz, I., Górska, K., Luchik-Musiyezdova, S., Stonawski, M. (2023) Imigranci ekonomiczni i przymusowi w Oświęcimiu, Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
- Brzozowski, J., Luchik-Musiyezdova, S., Stonawski, M. (2023) Imigranci ekonomiczni i przymusowi w Nowym Sączu, Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
- Górska, K., Hajdarowicz, I., Stonawski, M., Czerska-Shaw, K. (2023) Imigranci ekonomiczni i przymusowi w Olkuszu, Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.