Warsztaty nt. badań skali i struktury nierejestrowanej migracji stałej oraz migracji zarobkowej opartych na metodzie mikrospisu opartego na wiedzy lokalnych autorytetów
Prowadzący: Romuald Jończy – Katedra Ekonomii i Badań nad Rozwojem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, KBnM PAN
Celem warsztatów jest upowszechnienie metody mikrospisu opartego na wiedzy autorytetów lokalnych, stosowanej z powodzeniem od 20 lat i dostarczającej dokładnej (jak na badania migracyjne) wiedzy ilościowej o wsiach oraz innych społecznościach lokalnych. Metoda ta pozwalając na otrzymanie kluczowych danych (rzeczywista liczebność i struktura populacji, rozmiary i struktura rzeczywistej migracji) niedostarczanych przez statystykę publiczną, pozwala na uzyskanie w skali lokalnej wiedzy dotyczącej m.in.:
- liczebności i struktury demograficznej badanej populacji (miejscowości),
- skali nierejestrowanej migracji stałej oraz rozmiarów nierejestrowanego wyludnienia/napływu,
- skali i struktury (wiek, płeć ew. inne cechy) zatrudnienia w kraju i za granicą, czyli rozmiarów i struktury (wiek, płeć, forma zatrudnienia) zagranicznej migracji zarobkowej,
- różnych cech (lokalizacja, wielkość, infrastruktura, funkcje i in.) miejscowości/społeczności pozwalających zarówno na interpretację danych z pkt 1-3, jak i na analizy porównawcze pomiędzy różnymi społecznościami/miejscowościami.
Metoda jest stosunkowo łatwa (zwłaszcza w relacji do bogactwa uzyskiwanych danych) i wymaga pomocy maksymalnie kilku osób – mieszkańców danej miejscowości/społeczności Dostarcza kluczowych danych ilościowych dotyczących skali i struktury migracji oraz może stanowić zarówno jedyne i zasadnicze źródło danych, jak i być pierwszym etapem badań do pogłębionych analiz (ekonomicznych, socjologicznych, geograficznych i in.) mogących się koncentrować np. na determinantach migracji.
Proponowana metoda może być szczególnie przydatna w badaniach dotyczących małych społeczności (wsie, osiedla, małe gminy, inne niewielkie społeczności), obszarów wiejskich i peryferyjnych. Może stanowić fundament do badań migracyjnych o bardzo różnym profilu i rozmiarze.
Plan warsztatów przewiduje:
- Prezentację dotychczasowych rezultatów w zakresie stosowania metody i potencjalnych możliwości jej wykorzystania.
- Prezentację i instruktaż wypełniania kwestionariusza
- Ćwiczenia uczestników w zakresie wypełniania kwestionariusza
- Prezentację możliwości zmian kwestionariusza w zakresie dopasowania do potrzeb badań własnych.
- Dyskusję.
Szczególnie predystynowani do stosowania tej metody są: badacze pochodzący z wsi i innych niewielkich społeczności, dostrzegający problemy lokalne wynikłe z migracji i wyludnienia oraz zamierzający badać takie społeczności np. pod kątem depopulacji, migracji zarobkowych, skutków migracji. Studia przypadków oparte na metodzie poświęcone pojedynczym miejscowościom/ społecznościom mogą stanowić dobry materiał do prac magisterskich i licencjackich, zaś w przypadku rozszerzenia (obszarowego, przedmiotowego) badań – do prac na stopnie naukowe.
W warsztatach może wziąć udział każdy, także doktoranci i studenci, zwłaszcza zaś osoby szukające tematu na badania migracyjne i pragnące efektywnie zacząć te badania. Rejestracja na warsztaty drogą mailową (cymbrank@uek.krakow.pl) do 15 października 2020.
Warsztat II – konsultacje metodologiczne związane z przygotowywaniem projektów badawczych
Prowadzące: Prof. ucz. dr hab. Dariusz Niedźwiedzki, Prof. ucz. dr hab. Jacek Schmidt
Idea:
Warsztaty zorganizowane zostaną dla badaczy zainteresowanych konsultacjami metodologicznymi związanymi z przygotowywaniem projektów badawczych, tych związanych z uzyskiwaniem stopni naukowych (doktoratów i habilitacji) jak i tylko zaspokojeniem potrzeb poznawczych, zarówno o charakterze badań podstawowych jak i stosowanych, składanych do różnych instytucji finansujących projekty. W konsekwencji warsztaty odbywałyby się jako spotkania autora projektu badawczego z dwoma ekspertami w zakresie problematyki poruszanej w projekcie, mające na celu przekazanie uwag o charakterze metodologicznym, a także podzielenia się przez ekspertów z autorem refleksjami o charakterze teoretycznym. Z założenia te spotkania miałyby charakter otwarty, mogliby w nich uczestniczyć więc inni badacze zainteresowani określoną problematyką badawczą.
Ważne terminy
- przesłanie drogą mailową konspektów projektów do koordynatorów warsztatów (Jacek Schmidt jschmidt@amu.edu.pl, Dariusz Niedźwiedzki – dariusz.niedzwiedzki@uj.edu.pl) do dnia 15 października 2020
- potwierdzenie autorom przyjęcia konspektów projektów na warsztaty do dnia 2 listopada 2020.